Samochód przed wyjazdem

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wakacje to czas podróży, a większość osób wybiera podróż własnym samochodem. Warto więc przygotować auto na dłuższą trasę, aby uniknąć ewentualnych kłopotów. Przed każdą podróżą należy dokonać przeglądu samochodu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby oddać go do serwisu, nawet, gdy przegląd jest jeszcze ważny. Kontrolę jednak można wykonać także we własnym zakresie.

Jednym z podstawowych układów, które należy dokładnie skontrolować jest układ chłodzenia. Wpierw sprawdzić należy stan wszystkich przewodów, a te na których widać nawet najdrobniejsze pęknięcia trzeba od razu wymienić. Trzeba upewnić się także, czy działa elektryczny wentylator chłodniczy, także w jakim stanie są paski klinowe (jeśli ich brzegi są postrzępione trzeba je wymienić).

Bardzo ważna jest także kontrola stanu układu hamulcowego. Po zwolnieniu pedału hamulca i ręcznego każde koło powinno swobodnie się obracać. Można to sprawdzić na wzniesieniu – po zwolnieniu hamulca auto powinno się toczyć. Warto dokonać także ogólnego przeglądu układu (w jakim stanie są okładziny cierne, tarcze, bębny), jeśli ten był wykonywany nie wcześniej niż pół roku temu.

Ważny jest także stan kół, a na nich nie mogą być widoczne żadne ślady uszkodzeń mechanicznych. Sprawdzić trzeba ciśnienie w oponach, sprawdzić czy bieżnik jest równomiernie zużyty (jego wysokość powinna mieć co najmniej 3mm).

Skontrolować należy również światła – działanie kierunkowskazów, świateł STOP, przeciwmgielnych i głównych reflektorów, gdzie ważne jest ich odpowiednie ustawienie.

Jadąc w trasę warto sprawdzić także zawartość bagażnika, tj. czy posiadamy takie elementy jak trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę, kamizelkę odblaskową, koło zapasowe, czy podnośnik. Można nabyć podróżny zestaw naprawczy, który zawierać powinien bezpieczniki, czy zapasowe żarówki.

Jadąc za granicę trzeba sprawdzić, co wymagane jest w wyposażeniu samochodu, gdyż każdy kraj ma swoje oddzielne przepisy, a dostać można bardzo wysoki mandat.

1 Comment

  1. Za kilka dni jedziemy na wakacje, dobrze, że przeglądałem tą stronę, bo całkiem wypadło mi to z głowy… Wszystko co powinno znaleźć się w bagażniku mam, oprócz koła zapasowego i żarówek, muszę się w te rzeczy zaopatrzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *