Samochód gotowy do drogi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bez względu na to, czy wasz samochód jest stosunkowo nowy, czy ma już kilkuletni staż, warto uczulić się na to, by kontrolować stan  techniczny pojazdu przed każdą długą podróżą.

Jakie elementy samochodu warto sprawdzić w pierwszej kolejności? Oto lista najważniejszych rzeczy, wytypowana przez ekspertów z http://www.nowe-hamulce.pl/:

  • Poziom płynów eksploatacyjnych w aucie – przede wszystkim odpowiednia ilość płynu hamulcowego i płynu w układzie chłodzenia. Istotnym jest także płyn do wspomagania i do spryskiwaczy. Co ciekawe, według wielu ankiet konsumenckich, o tym ostatnim użytkownicy zapominają najczęściej.
  • Stan opon – ślady uszkodzenia oraz zużycie bieżnika – to niezwykle istotne elementy, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy na drodze. Pamiętajcie, że bieżnik opon powinien mieć co najmniej 3 mm wysokości.
  • Ciśnienie opon – nierówny poziom może powodować ściąganie i bujanie samochodu w trakcie jazdy, a zbyt niski poziom może doprowadzić nawet do eksplozji opony podczas jazdy. Optymalny poziom zawsze wskazany jest przez producenta – wystarczy dobrze popatrzeć. Specjaliści zalecają by kontrolę ciśnienia przeprowadzić dwukrotnie.
  • Hamulce – od poziomu zużycia klocków, stanu tarcz hamulcowych oraz ilości wyżej wspomnianego płynu hamulcowego zależy w głównej mierze fakt, czy podróż przebiegnie naprawdę bezpiecznie. Układ hamulcowy to niezwykle istotny obszar i wszelkie usterki elementów hamulcowych należy potraktować z należytą troską. Sprawne hamulce to gwarancja bezpieczeństwa, nawet w sytuacjach awaryjnych.
  • Oświetlenie – sprawdź czy na pewno wszystkie światła w twoim samochodzie działają prawidłowo i są prawidłowo ustawione. Do podstawowego wyposażenia auta warto także dorzucić komplet zapasowych żarówek.

Pamiętajcie, że lekceważenie drobnych usterek prędzej czy później zaprowadzi was i tak do warsztatu – bardzo możliwe, że z większą ilością awarii niż się spodziewaliście. Działania na zwłokę w przypadku zwłaszcza elementów układu hamulcowego mogą zakończyć się groźnym wypadkiem. Warto kierować się zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony”. Skorzysta na tym wasz samochód, portfel i wy sami – mogąc bezpiecznie i komfortowo podróżować w dalekie trasy.

1 Comment

  1. O wszystkim pamiętałem, ale jak zawsze opony wyleciały mi z głowy… może i stan nie byłby zły, bo niedawno wymieniałem, ale gorzej z ciśnieniem, zwłaszcza, że ostatnio czułem jak kołysze mi samochodem podczas jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *