Istotne części zawieszenia – amortyzatory i sprężyny

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zawieszenie to zespół wielu części, które odpowiadają niejako za połączenie nadwozia z podwoziem, utrzymanie stałości konstrukcji pojazdu oraz umożliwienie ruchu samochodu. Pośród wielu części tworzących zawieszenie, występują amortyzatory i sprężyny. Warto przyjrzeć im się nieco bliżej, aby zrozumieć, co mają ze sobą wspólnego i czemu tak naprawdę służą.

Amortyzatory w wersji olejowej oraz gazowej

Zadaniem amortyzatorów, które są dziś montowane we wszystkich nowych samochodach osobowych, jest łagodzenie wszelkich wibracji i wstrząsów, powstających głównie podczas pokonywania przeszkód i nierówności. Niemniej jednak, amortyzatory posiadają także pewne funkcje dodatkowe, takie jak stabilizacja toru jazdy czy zwiększanie przyczepności kół do jezdni. Tym samym, kiedy dojdzie do uszkodzenia amortyzatora, prowadzenie pojazdu nie tylko staje się trudniejsze i mniej komfortowe, ale wręcz niebezpieczne.

nowezawieszenie.pl

Obecnie w samochodach instaluje się amortyzatory gazowe lub olejowe. Modele gazowe uważane są za nowoczesne. W modelach tego typu czynnikiem amortyzującym, który wypełnia wnętrze amortyzatora, jest przede wszystkim gaz, natomiast olej pełni funkcję pomocniczą. W amortyzatorach olejowych natomiast gazu nie ma wcale.

Do czego służą sprężyny zawieszenia?

Sprężyny zawieszenia to części odpowiadające za utrzymanie odpowiedniego prześwitu między zawieszeniem, a podłożem. Można zatem śmiało stwierdzić, że są one bezpośrednio odpowiedzialne za podtrzymywanie nadwozia w odpowiedniej pozycji. Tym samym, sprężyny odgrywają ważną rolę podczas postoju, jednak nie mniej ważne są w czasie jazdy. Wspierają one amortyzatory w łagodzeniu wibracji, tak aby były one jak najmniej odczuwalne dla pasażerów pojazdu, jak i oczywiście jego kierowcy.

Sprężyny to elementy, które rzadko ulegają uszkodzeniom. Tak naprawdę bowiem w sprężynach nie za bardzo ma się co zepsuć. Standardowa sprężyna zawieszenia to po prostu odpowiednio zwinięty drut. Nie jest to zatem skomplikowana konstrukcja, która może ulec złożonej awarii. Jednak istnieje pewne zagrożenie, na przykład w postaci korozji. Ponadto, wskutek wypadku, a czasem po prostu zużycia, sprężyna może ulec rozprężeniu, przez co nie jest w stanie w pełni efektywnie pełnić swoich funkcji.

Zarówno amortyzatory, jak i sprężyny zawieszenia można zakupie w sklepie https://nowezawieszenie.pl . Wybór produktów oferowanych przez wymieniony sklep jest bardzo duży, a co najważniejsze, są to produkty wysokiej jakości, pochodzące z fabryk najlepszych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *