Jak prawidłowo należy dbać o akumulator w lecie?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jak dbać o akumulator w lecie? Na co zwracać szczególną uwagę? Jakie są przyczyny awarii akumulatora w okresie letnim? Jakie akcesoria w tym przypadku będą pomocne?

Akumulator

Warto zauważyć, że akumulator może zepsuć się także latem, a nie tylko zimą. Wpływ na jego działanie ma eksploatacja i warunki pogodowe. Pamiętajmy, aby nie obciążać baterii i systematycznie kontrolować pracę akumulatora w aucie. Pomocne okazują się także akcesoria samochodowe, które warto wozić w aucie.

Przyczyny awarii

Akumulator w okresie letnim może ulec uszkodzeniom – wysoka temperatura sprawia, że często włączamy klimatyzację, co wpływa na duży pobór energii. Wpływ na to także ma włączone radio i podłączona ładowarka do telefonu. Takie aspekty znacząco obciążają akumulator, co może doprowadzić do usterek.
Niezwykle ważne są także pokonywane odległości i styl jazdy. Krótkie dystanse wpłyną na awarie, gdyż alternator nie dostarcza wystarczającej ilości prądu do akumulatora, co prowadzi do popsucia. W tym przypadku trzeba wymienić to urządzenie.

Jak dbać o akumulator w lecie?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby nie eksploatować akumulatora bez potrzeby. Oszczędny pobór energii może zdziałać bardzo wiele.
Kolejnym ważnym aspektem jest systematyczna konserwacja – czysty akumulator dłużej będzie prawidłowo działał. Dbajmy także o to, aby nie gromadziła się wilgoć, która doprowadzi do zwarcia i wyładowania. Akumulator powinien być odpowiednio zamocowany w aucie.
Pamiętajmy także o regularnej kontroli i serwisie. Przed okresem letnim warto oddać auto do serwisu, aby skontrolować pracę poszczególnych elementów. Diagnostyka jest bardzo ważna, dlatego korzystajmy z usług mechanika nieco częściej niż raz w roku.
Co ciekawe, można samemu sprawdzić stan naładowania akumulatora za pomocą specjalnego próbnika. Mierzy on napięcie i porównuje je z zalecanym poziomem w instrukcji lub książce serwisowej. Zbyt niski wynik pomiaru jest znakiem, że za pomocą prostownika należy doładować akumulator do odpowiedniej wartości.

Akcesoria do auta

Akumulator wymaga ciągłej kontroli, gdyż jest niezbędnym elementem wpływającym na działanie pojazdu. Ryzyko awarii zostanie zmniejszone dzięki czyszczeniu i regularnym przeglądom auta. Warto także zadbać o to, aby w aucie zawsze znajdował się prostownik lub próbnik, co wpłynie na większy komfort jazdy i ewentualne sprawdzenie usterek. Te akcesoria będą bardzo pomocne, zwłaszcza podczas długich podróży.

Bez akumulatora żadne auto nie będzie działać prawidłowo. Zadbajmy zatem o utrzymanie go w czystości i profilaktyczną diagnostykę.

1 Comment

  1. Bardzo interesujący wpis! Od siebie dodam, że akumulator warto co jakiś czas podpiąć do prostownika i go doładować, szczególnie – co też zostało poruszone we wpisie – jeśli często pokonujemy krótkie dystanse, podczas których alternator nie ma możliwości doładować akumulatora do pełna. Na blogu https://citroen-blog.com/ znaleźć można równie interesujące ciekawostki ze świata motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *