Amortyzatory gazowe czy olejowe?
Fora internetowe to źródło dyskusji, gdzie częstym problemem rzucającym się w oczy jest wybór odpowiednich amortyzatorów, a konkretniej ich rodzaju – gazowych, bądź olejowych. W tym krótkim poradniku dowiecie się jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi amortyzatorami.
Warto rozwiązać wszelkie wątpliwości już na samym początku – amortyzatory tylko i wyłącznie gazowe nie istnieją, a nazwa ta jest po prostu skrótem myślowym. Pełna, prawidłowa nazwa bowiem to amortyzatory gazowo-olejowe. Eksperci zapewniają, że w każdym amortyzatorze znajduje się olej po to, by możliwe było utrzymanie się ciśnienia. Olej od gazu oddzielony jest natomiast dodatkowym, ruchomym tłokiem, dlatego nie dochodzi do pienienia oleju.
Amortyzatory gazowe
Amortyzatory gazowo-olejowe mają multum zalet – m.in. usztywniają samochód, zwiększają przyczepność kół do nawierzchni. W porównaniu do amortyzatorów olejowych są znacznie bardziej wytrzymałe i trwałe oraz stosunkowo lepiej tłumią wszelkie nierówności napotykane na drodze. Zazwyczaj produkuje się je przy pomocy technologii nisko lub wysokociśnieniowej. Specjaliści zwracają tutaj uwagę na pewną zależność – bowiem im wyższe ciśnienie gazu, tym szybsza praca amortyzatora. Z tego też względu amortyzatory gazowe docenią przede wszystkim kierowcy lubiący szybką jazdę w trudnych warunkach.
Amortyzatory olejowe
Amortyzatory tego typu są z pewnością mniej zaawansowane technologicznie i powoli producenci samochodów rezygnują z ich stosowania. Amortyzatory olejowe posiadają jednak dwie ogromne i niezaprzeczalne zalety – są niezwykle komfortowe i co najważniejsze przystępne cenowo. Zawieszenie wyposażone w amortyzatory olejowe jest zdecydowanie miększe, z tego też powodu kierowcy poruszający się po dobrych nawierzchniach, ceniący sobie komfort, z chęcią wybierają ten rodzaj amortyzatorów – twierdzą eksperci z autoamortyzatory.pl. W przypadku tych amortyzatorów może jednak dojść do spienienia oleju w trakcie zbyt intensywnej pracy, co z kolei doprowadzi do zatracenia skuteczności tłumienia nierówności.
Producenci amortyzatorów
W przypadku wyboru amortyzatorów pozostaje jedynie kwestia dobory odpowiedniego modelu oraz zdecydowania, któremu producentowi decydujemy się zaufać. Generalnie zaleca się korzystać z amortyzatorów znanych marek takich jak Bilstein, Delphi, Kayaba, Meyle, Monroe czy Sachs. Amortyzatory te zasługują na szczególną uwagę, bowiem mimo że są produkowane na rynek części zamiennych to wszystkie technologie wykorzystane w procesie produkcji są takie same, jak w przypadku części oryginalnych (OEM).
Wszystkie wymienione wyżej marki znajdziecie w ofercie polskiego dystrybutora pod adresem http://www.autoamortyzatory.pl/.
zdecydowana racja – amortyzatory olejowe odchodzą do lamusa na rzecz amortyzatorów gazowych. Sam ma gazowe i mimo, że nie zawsze jeżdżę szybko to i tak wydaje mi się, że są one dużo lepsze od gazowych. Pozdrawiam!