Na co zwrócic uwage podczas wymiany opon?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Większość kierowców dokonała już wymiany opon z zimowych na letnie. Podczas wymiany warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

1. Stan opon z poprzedniego sezonu

Bardzo ważne jest ocenienie stanu opon, które używaliśmy w poprzednim sezonie letnim. Kiedy będą widoczne na nich uszkodzenia lub grubość bieżnika nie przekroczy 1,6 mm, wtedy należy zakupić nowe opony. Jazda na zużytych oponach jest nie tylko niekomfortowa, ale też niebezpieczna.

2. Dobór właściwego ogumienia

Mało kto zwraca tak naprawdę na to uwagę. Jednak dobór właściwego rodzaju opon to bardzo ważna sprawa. Warto zaufać ekspertom, którzy pomogą dobrać właściwą oponę, a należy zwrócić na takie sprawy jak rozmiar, oryginalne zalecenia producentów, styl jazdy, czy rankingi opon.

3. Miejsce wymiany opon

Wymianę opon warto zlecić warsztatowi, który prowadzi działalność cały rok, a nie w miejsca, które działają okresowo. Takie warsztaty są najczęściej lepiej wyposażone, a pracownicy posiadają większe doświadczenie.

4. Właściwe dokręcenie kół

W warsztacie powinni zadbać o odpowiednie dokręcenie kół, tak by mieć pewność, że śruby nie odkręcą się w czasie jazdy. W tym celu trzeba użyć klucz pneumatyczny lub elektryczny, a następnie dokręcić je kluczem dynamometrycznym. Należy również sprawdzić, czy opony zostały prawidłowo zamontowane. Wskazówki dotyczące właściwego montażu znajdują się na każdej oponie.

5. Odpowiednie ciśnienie

Ważny jest także właściwy poziom ciśnienia w oponach. Nieprawidłowe doprowadzi szybsze zużycie opony, a nawet spowodować usterki zawieszenia auta. Nowe samochody wyposażone są w system TPMS, który monitoruje ciśnienie w oponach i jeśli będzie nieprawidłowe, wtedy przekaże kierowcy komunikat.

 

 

1 Comment

  1. Dokładnie, każdy element jest ważny, bo jakby nie było opony to rzecz podstawowa. Nie znam się na tym za bardzo, więc mam nadzieję, że gdy oddam samochód do dobrego mechanika, to pomoże mi dobrać odpowiednie opony i zadba o wszystkie szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *