Łożyska i piasty kół – objawy zużycia i wymiana

łożyska kół
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Łożysko koła to część, o której istnieniu bardzo często zapominamy. Zapominamy dlatego, że jest ona stosunkowo trwała, a jednocześnie dość trudno dostępna przez co nie mamy okazji jej zobaczyć poza sytuacją, gdy konieczna będzie wymiana. Łożysko jest elementem, który jest nienaprawialny. Oznacza to, że jeśli dojdzie do jego zużycia to musimy wymienić je na nowe, ponieważ nie podlega ono możliwości regeneracji. Nowoczesne łożyska samochodowe są w stanie wytrzymać bardzo duże przebiegi, jednak czasem pojawiają się sygnały informujące kierowcę o konieczności ich wymiany.

Jakie są objawy zużytego łożyska koła?

Najczęściej spotykanym objawem zużycia łożyska koła jest charakterystyczny szum, który słyszalny jest podczas jazdy, a jego natężenie zależne jest od prędkości obrotowej kół. Zależnie od budowy łożyska, jego wałki lub kilku po pewnym czasie ulegają wytarciu, co powoduje powstawaniu luzów wewnątrz łożyska, a w efekcie także przykrych dźwięków. Kolejnym objawem zużycia się łożyska jest powstanie luzu, który z kolei wyczuwalny jest w sytuacji gdy podniesiemy samochód na podnośniku i zaczniemy szarpać koło. Jeśli luz pojawi się zarówno przy szarpaniu góra dół, jak i przy próbach poruszania lewo prawo to może oznaczać potrzebę wymiany łożyska na nowe.

Jak wymienić łożysko koła?

Wymiana łożyska koła wymaga posiadania dość dużych umiejętności oraz odpowiedniego sprzętu. W celu wyjęcia łożyska jesteśmy zmuszeni do zdjęcia koła, odkręcenia piasty od zawieszenia i używając odpowiedniej prasy musimy niejako wycisnąć zużyte łożysko. Podobnie należy postąpić podczas montażu. Odpowiednia prasa będzie tutaj koniecznością, bez której misja wymiany łożyska raczej nie da zamierzonych efektów. Warto pamiętać również o tym, że niedokładne i niestaranne zamontowanie łożyska w piaście koła może doprowadzić do jego bardzo szybkiego zużycia się.

Dlaczego jazda z uszkodzonym łożyskiem koła może być niebezpieczna?

W pewnych sytuacjach może dojść do całkowitego rozkładu łożyska. Fakt, że są to przypadki raczej ekstremalne, ale mimo wszystko musimy liczyć się z faktem, że zaniedbanie zużytego łożyska może doprowadzić do takiej sytuacji. W najgorszym przypadku po rozpadnięciu się łożyska w piaście może dojść do częściowego zablokowania się koła lub do trwałego uszkodzenia piasty oraz innych elementów zawieszenia w naszym samochodzie. Pamiętajmy, by nigdy nie doprowadzać do tak skrajnych i niebezpiecznych zaniedbań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *