Dlaczego uszkodzony czujnik temperatury nie powinien być bagatelizowany?
Na skutek wadliwej pracy czujników mierzących temperaturę układu chłodzenia może dojść do przegrzania silnika, a kierowca nie otrzyma na ten temat żadnej informacji. Niesprawny czujnik może również dostarczać do sterownika jednostki napędowej nieprawidłowy dobór mieszanki paliwowo-powietrznej, co zwiększy zużycie paliwa.
Części układu elektrycznego
Układ elektryczny w samochodzie składa się nie tylko z bezpieczników, alternatora i rozrusznika. Bardzo ważną rolę pełni również czujniki odpowiadające za sprawdzanie temperatury w układzie chłodzenia. To od poprawności ich wskazań oraz ogólnej sprawności zależy prawidłowa praca całego układu. Wskazania czujnika o temperaturze płynu chłodzącego przekazywane są na desce rozdzielczej samochodu. Czujnik ten bywa również określany termistorem, który w zależności od warunków temperatury potrafi zmienić swoją oporność. Wskazania temperatury na desce ulegają zmianie właśnie za sprawą przekształcania rezystencji tego podzespołu.
Kiedy należy czujnik temperatury powinien zostać wymieniony?
Podobnie jak inne urządzenia elektryczne w samochodzie, nawet najlepsze i najchętniej polecane czujniki temperatury układu chłodzenia ulegają niespodziewanym awariom. Usterka związana z czujnikiem temperatury obejmować może np. wadliwe wskazania temperatury bądź też całkowity ich brak. Warto zwrócić uwagę na fakt, że podłączenie testera diagnostycznego może pomóc w wykryciu awarii urządzenia. Samochodowy czujnik temperatury nie może zostać rozebrany na czynniki składowe, w związku z czym jego naprawa nie jest możliwa. Należy po prostu wymienić go na nowy. Przed demontażem uszkodzonego czujnika koniczne jest spuszczenie płynu chłodzącego, który krąży w układzie. Czujnik jest przez niego omywany, w związku z czym wykonanie tej czynności jest niezbędne.
W jaki sposób przeprowadza się wymianę czujnika?
Wymiana czujnika temperatury nie jest trudnym zadaniem dla doświadczonego mechanika. Dlatego czynność ta nie powinna być zbyt kosztowna dla kierowcy. Czujnik temperatury odpinany jest od wtyczki elektrycznej oraz demontowany z elementu. Zazwyczaj znajduje się na głowicy silnika lub jednym z przewodów chłodnicy. W tym samym miejscu należy zamontować nowy egzemplarz. Po zainstalowaniu czujnika temperatury układu chłodzenia konieczne jest również zastosowanie nowej uszczelki. Stara może doprowadzić do przedwczesnej awarii czujnika lub zakłócić niektóre wskazania. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie układu płynem chłodniczym. Można wówczas sprawdzić, czy układ posiada odpowiednie stężenie.