Katalizatory samochodowe
Katalizator samochodowy znany również pod nazwą reaktora katalitycznego stanowi część układu wydechowego wszystkich współczesnych samochodów osobowych. Do podstawowej funkcji katalizatora samochodowego należy pozasilnikowe zmniejszanie ilości szkodliwych składników spalin.
W starszych modelach samochodów nie stosowano katalizatorów ze względu na niewielkie rygory dotyczące emisji spalin. W związku z globalnym ociepleniem wszystkie współczesne pojazdy muszą maksymalnie redukować produkcję szkodliwych dla środowiska spalin. Stąd katalizatory znajdują się nie tylko w autach osobowych, ale również w ciężarówkach, autobusach, lokomotywach czy wózkach widłowych.
Działanie reaktora polega na reakcji katalizatora z poszczególnymi składnikami spalin. W silnikach o zapłonie iskrowym najczęściej stosuje się reaktory trójfunkcyjne (TWC) redukujące tlenki azotu oraz utleniające węglowodory i tlenek węgla. W silnikach napędowych o zapłonie samoczynnym stosowane są reaktory utleniające powodujące utlenienie związków CH i CO. Ze względu na rosnące wymagania narzucane przez producentów oraz wymogi Unii Europejskiej pojedyncze katalizatory coraz częściej zastępowane są układami kilku reaktorów.
wypas . Pozdrowienia Polecam ten wpis