Drzwi samochodowe

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Drzwi samochodowe nie należą do skomplikowanych części samochodu. Stanowią ruchomy element, który umożliwia nam wejście do wnętrza samochodu. Pomimo dość banalnej budowy wyróżniamy kilka samochodów, które drzwiami samochodowymi nieco odbiegają od norm.

Oprócz typowych drzwi samochodowych otwieranych poziomo jakie znajdują zastosowanie w większości pojazdów poruszających się na drogach wyróżniamy drzwi otwierane pionowo. Prekursorem w tej dziedzinie jest Mercedes-Benz 300SL (Gullwing), którego premiera datowana jest na 1954 rok. W celu zapewnienia odpowiedniej sztywności zawieszenia w samochodzie zdecydowano się zastosować niezwykle wysokie progi, przez co umieszczenie zwykłych, poziomych drzwi przestało być możliwe. Nie było to najbardziej komfortowe rozwiązanie, a wsiadanie do auta wymagało niezwykłej zręczności. Przydomek „Gullwing” (ang. skrzydło mewy) pozostał Mercedesowi po dzień dzisiejszy, a rynkowa wartość zadbanego modelu niekiedy przekracza milion dolarów.

Z współczesnych samochodów, które regularnie stosują pionowe drzwi powinniśmy przede wszystkim wyróżnić markę Lamborghini. Pierwszy model z otwieranymi pionowo drzwiami zaprezentowano w 1971 roku pod nazwą Lamborghini Countach i od tej pory poza paroma wyjątkami samochody tej marki posiadają drzwi unoszone do góry. Oprócz pionowych drzwi możemy wyróżnić również takie, które otwierają się w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy (mają zawiasy z drugiej strony, w porównaniu do tradycyjnych samochodów). Rozwiązanie to ma swój wpis w historię polskiej motoryzacji, gdyż zastosowano je w Syrenie.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *