Niezbędna, regularna wymiana oleju
Wśród płynów samochodowych, bodaj najważniejszym jest olej silnikowy. Jego obecność jest niezbędna, aby silnik mógł poprawnie pracować, a przecież jednostka napędowa to podzespół samochodowy, który bez wątpienia należy uznać za najistotniejszy. Dla jakości pracy silnika oraz jego żywotności istotne są również rodzaj i jakość oleju. Dlatego też kierowca powinien pamiętać o regularnej wymianie oleju silnikowego. Jak często należy go wymieniać i jakie czynności dodatkowe powinny temu towarzyszyć?
Wymiana oleju
Wymiana oleju silnikowego to rutynowa czynność, z którą bez trudu poradzi sobie każdy kierowca. Niemniej jednak wielu kierowców dokonuje wymiany rękoma mechanika, podczas okresowego przeglądu pojazdu. Zwykle taka częstotliwość wymiany oleju jest wystarczająca, gdyż fachowcy zalecają wykonywanie jej co ok. 40 tys. kilometrów. Jednak zdarza się tak, iż jest to niezbędne nieco szybciej, zwłaszcza w przypadku wymagającej jednostki napędowej. Warto zatem obserwować zachowanie silnika, gdyż powinien on zasygnalizować zużycie oleju. Objawem takiego stanu rzeczy może być na przykład nadmierny hałas generowany przez jednostkę napędową lub też wzmożone spalanie paliwa.
Co oprócz oleju?
Zwykle wymiana oleju wymaga również wykonania kilku czynności dodatkowych. Wraz z olejem zużywa się bowiem również jego filtr. Dlatego też fachowcy zalecają wymianę tego elementu podczas rutynowej wymiany oleju. Warto o tym pamiętać, gdyż pozostawiając zużyty filtr oleju zmarnujemy nowy płyn, który dolejemy do silnika. Ze względu na zanieczyszczenia, które pozostaną w filtrze, tak czy inaczej będą się one przedostawały do komory silnika, pomimo korzystania z nowego, nawet najlepszego oleju. Warto zauważyć, iż czasami wymiana filtra może być konieczna nawet przed wymianą oleju. Do przyspieszonego zatykania filtra dochodzi przez użytkowanie oleju mineralnego, a także w samochodach z silnikiem diesla.
W poszukiwaniu najlepszego oleju
Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru oleju, jest jego jakość. Najłatwiej ocenić ją poprzez renomę producenta oraz opinie klientów. Kiedy już wybierzemy najbardziej zaufane marki, możemy rozpocząć poszukiwania konkretnych olejów przeznaczonych do stosowania w danej jednostce napędowej. Zawsze dobrym wyborem jest zakup oleju proponowanego przez producenta pojazdu. Sklep z tanimi olejami silnikowymi może jednak posiadać w ofercie równie dobre zamienniki, dostępne w zdecydowanie niższych cenach. Warto zatem nieco się rozglądnąć, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego oleju.
Ja dużo jeżdżę i wymieniam oleje i filtry co roku, zawsze na wiosnę. To dobra praktyka, szczególnie dla tych, którzy często podróżują.Co do oleju to najlepiej jest stosować sprawdzony model i trzymać konkretnej marki, którą stosowaliśmy dotychczas. Wymiana nie jest trudna, bez problemu możemy to wykonać samodzielnie.