Fantastyczna czwórka w produkcji wahaczy samochodowych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pierwsze elementy zawieszenia samochodowego pojawiły się już pod koniec XIX wieku, a pierwszych amortyzatorów użyto w roku 1901. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Pojawiły się sprężyny śrubowe, drążki skrętne, zawieszenie hydropneumatyczne, kolumny McPhersona oraz wiele innych ciekawych rozwiązań, które usprawniły sposób poruszania się samochodu po różnego rodzaju nawierzchniach. Jednym z elementów, bez których zawieszenie nie miałoby racji bytu, jest często zapominany i niedoceniany wahacz. Zobaczmy więc, jakie marki są obecnie najlepsze na rynku w produkcji tego typu elementów zawieszenia.

Dla wyjaśnienia

Wahacz to jeden z najważniejszych elementów każdego zawieszenia samochodu. Wahacz to sztywny element zawieszenia samochodowego, który pracuje w cyklicznym ruchu obrotowym wokół stałej osi obrotu o ograniczonym kącie obrotu. Wahacz jest swoistym łącznikiem pomiędzy piastą koła a nadwoziem samochodu. Wahacze posiadają tzw. silentbloki, czyli tulejki metalowo-gumowe, których zadaniem jest tłumienie drgań przenoszonych z podłoża. Wahacze to po prostu elementy, bez których zachowanie odpowiedniego komfortu oraz bezpieczeństwa podróżowania nie byłoby możliwe.

Na współczesnym rynku motoryzacyjnym funkcjonuje wielu producentów elementów zawieszenia samochodowego, jednak czterech z nich to absolutny TOP jeśli chodzi o produkcję wahaczy samochodowych.

TRW

Firma TRW narodziła się w 1924 roku w Stanach Zjednoczonych i obecnie jest jednym ze światowych liderów w produkcji oraz dystrybucji części samochodowych zarówno na rynek wtórny, jak i na pierwszy montaż. Sztandarowym produktem marki TRW są przede wszystkim wahacze, których w ofercie amerykańskiej firmy znajduje się ponad 100 rodzajów zarówno tych dolnych, jak i górnych, przeznaczonych i do zawieszenia przedniego, i do tylnego. Jednym z najpopularniejszych wahaczy marki TRW jest obecnie wahacz górny przeznaczony do montażu w Skodzie Superb. Można go kupić za cenę ok. 120 zł.

Meyle

Meyle to kolejny, tym razem niemiecki, gigant w zakresie produkcji najwyższej jakości elementów zawieszenia, w tym także świetnych wahaczy, do samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Niemiecka marka powstała w 1958 roku i wchodzi obecnie w skład grupy Wulf Gaertner Autoparts AG. Jednym z najpopularniejszych produktów Meyle jest wahacz dedykowany dla BMW E46. Cena takiego wahacza wynosi około 820 zł. W cenie zawarta jest 4-letnia gwarancja producenta na produkt.

Febi Bilstein

Niemiecki Febi Bilstein należy do elitarnego grona najstarszych na świecie firm motoryzacyjnych. Historia marki sięga roku 1844, kiedy to początkowo firma zajmowała się wyłącznie produkcją części dla hutnictwa. Z czasem jednak marka przebranżowiła się i rozpoczęła na szeroka skalę produkcję samochodowych części zamiennych, przede wszystkim elementów układów hamulcowych oraz zawieszenie, w tym oczywiście wysokiej klasy wahaczy. Obecnie Febi Bilstein oferuje wahacze dla praktycznie każdego modelu współczesnego samochodu. Dużą popularnością cieszą się na pewno wahacze do VW Passata B5, które są oferowane w cenie około 1000 zł.

Lemforder

Jak widać, sektor wahaczy zdeklasowali Niemcy, ponieważ kolejną z wielkiej czwórki producentów wahaczy samochodowych jest firma Lemforder pochodząca właśnie z tego kraju. Marka Lemforder funkcjonuje w branży motoryzacyjnej już od przeszło 70. lat. Niemiecka firma ma w swojej ofercie przeszło 13 tys. wszelkiego rodzaju części samochodowych przeznaczonych zarówno na rynek części zamiennych, jak i na tzw. pierwszy montaż. Z jej produktów korzystają tacy giganci, jak np.: Audi, BMW, Lamborghini czy tez Mercedes. Marka Lemforder przez wielu jest uważana za światowego lidera na rynku wahaczy samochodowych. Największą popularnością spośród oferty tej firmy cieszy się na pewno komplet wahaczy przednich do Audi A4 i A6, a także do VW Passata B5, który kosztuje około 1400 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *