Kiedy warto wymienić amortyzatory?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W dzisiejszych czasach prawie każde gospodarstwo domowe posiada przynajmniej jeden samochód osobowy. Wiąże się to z dużą wygodą, samodzielnością i niezależnością, ale niestety także z dodatkowymi kosztami. Części samochodowe bowiem zużywają się i jeśli chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo, powinniśmy pamiętać o regularnej wymianie zużywających się elementów. Kluczowymi częściami, o które warto zadbać są amortyzatory. Kiedy wymiana amortyzatorów jest konieczna i na co warto zwrócić uwagę?

Obserwuj swój samochód

Dokładna obserwacja samochodu zwykle pozwala ocenić czy nasze amortyzatory są już do wymiany. Jeśli prowadzimy pojazd uważnie i przysłuchujemy się wszystkim dźwiękom jesteśmy w stanie przynajmniej w przybliżeniu ocenić stan amortyzatorów.

Objawem zużytych amortyzatorów może być między innymi wydłużona droga hamowania oraz nadmierne bujanie na nierównościach. Możemy mieć także wrażenie, że samochód ze zużytymi amortyzatorami jest także mniej stabilny oraz niewłaściwie trzyma się drogi. Warto także zwrócić uwagę na to czy podczas hamowania słychać charakterystyczny pisk oraz jak zachowuje się samochód podczas wykonywania serii gwałtownych skrętów.

Skąd wiadomo na pewno, że do wymiany są amortyzatory?

Samochód jest jednak dość skomplikowanym urządzeniem i nie zawsze jesteśmy w stanie od razu stwierdzić, która część jest powodem jego nieprawidłowego działania. Aby mieć pewność, że do wymiany są amortyzatory należy dokładnie obejrzeć zawieszenie samochodowe. Wszelkie niepokojące oznaki na kolumnie amortyzatora, takie jak wycieki oleju to znak, że część nadaje się już do wymiany.

Test amortyzatorów

Możemy także sprawdzić amortyzatory w naszym samochodzie wykonując bardzo prosty test polegający na rozbujaniu samochodu przy każdym kole. W przypadku sprawnych amortyzatorów samochód powinien niemal od razu powrócić do właściwego stanu stabilności. Najprościej i najbezpieczniej jest jednak oddać auto w ręce wyszkolonych fachowców, którzy powiedzą nam czy amortyzatory nadają się już do wymiany czy można z tym jeszcze trochę poczekać.

Warto dbać o regularną wymianę amortyzatorów nie tylko ze względu na bezpieczeństwo jazdy, ale także dlatego, że zużyte amortyzatory mogą powodować uszkodzenia innych elementów w samochodzie. Jeśli nie chcemy, by koszt naprawy znacząco wzrósł lepiej wymienić amortyzatory jak najszybciej. Warto także pamiętać, że jeśli wymiana amortyzatorów nie jest na przykład wynikiem wypadku, a po prostu zużycia, zawsze należy wymieniać ten element parami.

1 Comment

  1. Jak mnie czekała wymiana amortyzatorów to jak usłyszałem ile mechanik za to sobie życzy że aż usiadlem i stwierdzilem ze sam sobie poszukam i kupie na wlasna reke to bedzie taniej i rzeczywiscie znalazlem zamienniki delfi w dobrej cenie oplacalo sie nawet po doliczeniu kosztow przesylki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *