Wycieraczki samochodowe

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wycieraczka to nieodłączny element wyposażenia każdego samochodu wyposażonego w przednią szybę, oraz pojazdów  takich jak  autobusy, tramwaje, pociąg itp. Ich zadaniem jest ścieranie z szyby deszczu, gradu, śniegu i błota, które przeszkadzają lub uniemożliwiają dalszą jazdę.

Co ciekawe wynalazcą wycieraczek samochodowych był Polak, Józef Hofmann (1876–1957), którego patent został wdrożony do seryjnej produkcji w amerykańskiej fabryce Forda.

Najczęściej montowaną konstrukcja w samochodach jest długi cienki pasek gumy, zwany „piórem” rozciągnięty na metalowym lub plastykowym mocowaniu, który przesuwany jest za pomocą silniczka z odpowiednią przekładnią po zewnętrznej powierzchni szyby pojazdu. Jest on włączany w razie potrzeby przez kierowcę lub przez czujnik wykrywający deszcz umiejscowione pod lusterkiem przednim. Dawniej stosowano też podciśnieniowe pneumatyczne systemy poruszania wycieraczkami.

W obecnych samochodach montuje się najczęściej dwie wycieraczki na szybie przedniej. Wycieraczki te  są zamontowane w taki sposób by jedna z nich przecierała lewą, a druga prawą część szyby wykonując ruch współbieżny lub przeciwbieżny. Zdarza się także, że w celu zebrania większej ilości wody z powierzchni szyby, pióra wycieraczek mają różne długości.

W niektórych przypadkach samochody zamiast dwóch przednich wycieraczek posiadają jedną, poruszającą się po obwodzie fragmentu okręgu. Bywa także dość często że pióro wycieraczki wykonuje ruch nie po obwodzie fragmentu okręgu, a po mimośrodzie, dzięki czemu oczyszczana jest większa część powierzchni. Tylna szyba również bywa wyposażona w wycieraczkę szyb.

Dodatkowo oprócz wycieraczki nowoczesne pojazdy wyposażone są także w spryskiwacze szyb, których celem jest ułatwienie oczyszczenia okna z zabrudzeń np. zaschniętego błota oraz osadzającego się na szybach kurzu i pyłu. System spryskiwaczy montowany jest również na wycieraczkach.

Wycieraczki w trochę mniejszej wersji wraz ze spryskiwaczami montuje się również  na szkłach świateł drogowych i mijania samochodów. Samochody które taki system mają na standardowym wyposażeniu to szczególnie samochody skandynawskie i terenowe.

2 Comments

  1. Myślę że w każdym samochodzie powinny być zamontowane wycieraczki reflektorów. Poprawia to widocznośc na drodze i nie prowadzi do dużego rozproszenia światła.

    1. Najlepsze, ze poczciwa Łada 2107 miała wycieraczki reflektorów:) Niestety czasy jej świetności w Polsce to zarazem czasy gdy kto popadnie niszczył lub kradł te wycieraczki. Do dziś tego nie mogę pojąć co w nich takiego było, że je urywali, wyginali i kradli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *