Kierownica samochodowa

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kierownica samochodu jest jednym z głównych wyposażeń samochodów i nie tylko. Występuje zazwyczaj jako okrągły element służący do zmiany położenia kół skrętnych, a tym samym kierunku jazdy samochodu. W bolidach F1 kierownica ma kształt nieco inny niżeli w standardowych pojazdach i przypomina bardziej elipsę.

Kierownica znajduje się oczywiście bezpośrednio przed kierowcą. Kierownica może być jedno, dwu, trzy lub czteroramienna. Trzyramienna najczęściej uznawana jest za sportową i w takowych autach jest stosowana. Dodatkowo sportowa kierownica jest odpinana od kolumny kierowniczej. Oprócz tego kierownica może być pokryta różnymi materiałami takimi jak skóra, welur czy drewno.

W nowszych samochodach, średniej i wyższej klasy możemy spotkać kierownicę multifunkcyjną, która pozwala kierowcy np. na korzystanie z radia, nawigacji i klimatyzacji bez odrywania rąk od kierownicy zapewniając tym samym wyższe bezpieczeństwo podczas jazdy. W krajach, w których jeździ się po prawej stronie drogi (Polska, Niemcy, Hiszpania, Stany Zjednoczone), kierownicę umieszcza się po lewej stronie, a w krajach, w których jeździ się po lewej stronie (Anglia, Japonia, Australia), umieszcza się kierownicę po prawej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *