Deska rozdzielcza

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Deska rozdzielcza to nieodłączny element wyposażenia każdego samochodu. Znajduje się ona w przedziale pasażerskim zwanym potocznie kabiną. Umiejscowienie deski rozdzielczej jest chyba dla wszystkich osób oczywiste, lecza pragnę przypomnieć że znajduje się ona w przedniej części kabiny, poniżej szyby czołowej samochodu.

W jej budowie wyróżnione są takie elementy jak tablica rozdzielcza na której znajdują się zegary i wskaźniki różnego rodzaju wartości potrzebnych do sprawnego poruszania się samochodem, przełączniki i regulatory. Umiejscowienie wskaźników jest zwykle na wysokości kierownicy, gdyż kierowca musi mieć do nich jak najszybszy dostęp. W niektórych modelach samochodów wskaźniki znajdują się również pośrodku deski rozdzielczej np. w Citroenie Xsara Picasso.

W środkowej części deski znajduje się również konsola główna, która posiada dodatkowe wyposażenie takie jak nawigację, radioodtwarzacz, regulatory klimatyzacji i temperatury, popielniczkę, z gniazdem 12V. W desce rozdzielczej można znaleźć również półki, schowki, otwory nawiewu oraz tablicę z bezpiecznikami. W desce rozdzielczej montuje się również poduszkę powietrzną zarówno dla kierowcy jak i pasażera.

Deski rozdzielcze wykonane są z różnego rodzaju materiałów, a najczęściej jest nim wysoko gatunkowy plastik. Wyróżniamy jednak takie materiały jak aluminium, drewno, skórę czy włókno weglowe.

1 Comment

  1. deska jak deska wszystko co potrzebne się tam znajduje, w zależności jakie auto w lepszych na pewno jest inna i bardziej zaawansowana niż w maluszku ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *