Chłodnica samochodowa

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Chłodnice samochodowe są urządzeniami, które służą do ochładzania silników spalinowych, pracujących w jadącym samochodzie. Występują w różnych postaciach gdyż są one różnej konstrukcji.

Można wyróżnić chłodnice które jako chłodziwa używają cieczy (woda, glikol etylowy) lub gazu. We wnętrzu chłodnicy można zauważyć zdecydowanie bardziej misterna budowę niż pozostałych elementów układu chłodzenia. Kanały przepływowe są tu znacznie węższe, stąd mają tendencje do zatykania się w znacznie szybszym czasie. Najważniejszym zadaniem chłodnicy jest zapewnienie by silnik spalinowy nie przegrzewał bądź jego temperatura nie była zbyt wysoka. Dzięki temu silnik będzie pracował poprawnie, czyli szybko się nie przegrzeje. Obserwujemy to na wskaźniku obrotomierza w samochodzie, oznaczonego odpowiednim symbolem. Podziałka zazwyczaj jest taka sama od lewej czerwony pasek, którego objętość zwiększa się w miarę, gdy wskazówka obrotomierza przesuwa się w prawo. Jej jakość można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Po jego zatrzymaniu się musimy sprawdzić czy nie zagraża nam działający wentylator chłodnicy. Gdy jest on wyłączony, możemy przyłożyć dłoń do chłodnicy. Jeśli ma jednakową temperaturę na całej powierzchni – jest w dobrym stanie. Jeśli część jest ciepła a część zimna – to znaczy, że mamy problem, którego rozwiązaniem jest płukanie chłodnicy, wymiana jej rdzenia lub po prostu wymiana całej chłodnicy.

Niestety chłodnica samochodowa należy do tych elementów pojazdów, który dość często ulega uszkodzeniu. Wszystko to spowodowane jest jej umiejscowieniem. Jest ona instalowana w przedniej części samochodu, jest ona nader narażona na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, nawet przy niewielkiej kolizji, czy po prostu w trakcie normalnej eksploatacji samochodu. Rodzaj uszkodzeń chłodnicy uzależniony jest od umiejętności kierowcy lub innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli jednak podczas wypadku uszkodzeniu ulegnie przód lub bok auta, wówczas istnieje konieczność wymiany lub naprawy naszej chłodnicy, jeśli tylko jej awaria nie jest poważna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *