Rodzaje i funkcje filtrów samochodowych

filterki
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Filtry to podstawowy element eksploatacyjny każdego samochodu. Trzeba je więc regularnie wymieniać, o czym musi pamiętać każdy kierowca. W praktyce wyróżnia się kilka rodzajów filtrów, które odpowiadają za prawidłową pracę silnika i komfortową jazdę autem. Wybór filtrów na rynku jest bardzo duży. Przed wyborem odpowiedniego modelu warto dowiedzieć się nieco o filtrach. Sporo informacji znaleźć można w serwisie filterki24.pl

Filtry oleju i filtry paliwa – charakterystyka

Filtr oleju, jak sama nazwa wskazuje, filtruje olej silnikowy znajdujący się w samochodzie. Okazuje się, że czystość oleju ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy silnika i jego bezawaryjności. To filtr zatrzymuje różnego rodzaju zanieczyszczenia obecne w oleju. Dzięki temu olej zachowuje przez dłuższy czas swoje właściwości smarujące. Eksperci zalecają wymianę filtru oleju co 15 tysięcy kilometrów. Należy robić to przy każdej wymianie oleju. Innym istotnym filtrem w aucie jest filtr paliwa, który zatrzymuje zanieczyszczenia obecne w paliwie. Mogą mieć one bowiem negatywny wpływ na cały układ wtryskowy i układ zasilania. Filtr paliwa wymienia się co 40 tysięcy kilometrów.

filterki

Filtr powietrza i filtr kabinowy – charakterystyka

Filtr powietrza zlokalizowany jest w układzie dolotowym. Chroni go przed kurzem, pyłem oraz piaskiem. Od niego w dużej mierze zależy prawidłowe funkcjonowanie silnika. Jeśli filtr powietrza się zatyka, odczuć to można od razu w osiągach pojazdu. Filtr tego rodzaju wymieniać należy na ogół co 20 tysięcy kilometrów. Wyjątkiem są auta, które eksploatowane są w trudnych warunkach wysokiego zapylenia. Filtr kabinowy z kolei znajduje się w układzie nawiewu powietrza. Jego zadaniem jest zwiększenie komfortu jazdy. Zatrzymuje on bowiem pyłki, owady i innego typu zanieczyszczenia. Filtr ten zgodnie z zaleceniami fachowców wymieniać należy raz na sześć miesięcy, ale w praktyce wielu kierowców o tym zapomina. Więcej informacji na temat poszczególnych rodzajów filtrów samochodowych znaleźć można w poniższym artykule https://www.filterki24.pl/rodzaje-filtrow-rola/ .

Dlaczego regularna wymiana filtrów w samochodzie jest tak ważna?

Każdy filtr samochodowy pełni bardzo ważną rolę. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie silnika oraz na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Regularna wymiana filtrów wydłuża czas eksploatacji pojazdu i poprawia wygodę podróżowania. Niestosowanie się do określonych wyżej zasad wymiany prowadzić może nawet do uszkodzenia pojazdu i konieczności poniesienia wysokich kosztów naprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *