Szyby samochodowe są podstawowymi elementami każdego samochodu. Ich głównym zadaniem jest ochrona kierowcy oraz pasażerów samochodu przed czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, słońcem, deszczem oraz zanieczyszczeniami.
Wyróżniamy dwa rodzaje szyb samochodowych – ze szkła hartowanego oraz szkła klejonego. Szkło hartowane charakteryzuje się większą wytrzymałością chemiczną oraz większą odpornością na powierzchniową różnicę temperatur. Otrzymywane jest ze zwykłego szkła, które poddawane jest obróbce technicznej polegającej na podgrzaniu do temperatury 680°C-720°C, a następnie natychmiastowemu schłodzeniu. Taki zabieg pozwala na zmianę mikrostruktury szkła. Utworzona jest regularna sieć drobnych kryształków krzemionki, która przy rozbiciu rozpada się na małe kawałeczki o nieostrych krawędziach.
Drugim rodzajem szkła stosowanym w motoryzacji jest szkło klejone. Jest to rodzaj szkła bezpiecznego, który powstał poprzez nałożenie na siebie kilku warstw (dwóch lub więcej) szkła płaskiego oddzielonego specjalnym rodzajem żywicy bądź folii. Podczas rozbicia poszczególne drobinki szkła zatrzymywane są przez warstwę żywicy lub folii, dzięki czemu szkło klejone znalazło zastosowanie nie tylko w przemyśle samochodowym, ale również w budownictwie.