Serwisowanie oraz kalibracja alkomatu. Na co zwrócić uwagę?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Praktycznie każdy z dostępnych na rynku alkomatów działa w podobny sposób. Jest to połączenie czujnika chemicznie reaktywnego, technologii obróbki powietrza, a także komputera przetwarzającego oraz wyświetlającego w odpowiedniej skali wyniki pomiarów. Czujnik, a inaczej sensor z biegiem kolejnych badań oraz czasu podlega zużyciu. Właśnie dlatego co określoną i wyznaczoną dla danego modelu alkomatu ilość pomiarów należy wykonać kalibrację. Jednak czym ona jest i w jaki sposób powinna zostać przeprowadzona?

Serwisowanie oraz kalibracja alkomatu. Na co zwrócić uwagę?

Jak kalibrować alkomat do użytku domowego?

Alkomat jest czułym narzędziem pomiarowym i dokładność podawanych przez niego wyników musi być możliwie jak największa. Urządzenia tego typu powinny byś serwisowane regularnie, a dopilnowanie odpowiedniej częstotliwości realizowania tego zadania jest obowiązkiem jego posiadacza. Kalibracja oraz jakiekolwiek inne działania serwisowe powinny być realizowane przez wyspecjalizowany, najlepiej autoryzowany serwis danego producenta. Tylko przy zachowaniu odpowiednich procedur, indywidualnych dla każdego urządzenia możemy być pewni, że kalibracja zakończona zostanie powodzeniem, a nasz alkomat będzie mógł wskazywać prawidłowe wyniki.

Kalibracja urządzeń takich jak alkomat odbywa się przy użyciu specjalistycznego urządzenia, które podaje starannie odmierzone dawki alkoholu w celu zweryfikowania poprawności wyników badań. Żaden inny sposób nie będzie skuteczny, więc aby dokonać kalibracji alkomatu musimy udać się do specjalistycznego zakładu, który posiada tego typu urządzenie i wykorzystuje je przy serwisie urządzeń. W wypadku sklepów internetowych, takich jak ten Sklep-alkomat.pl warto przed zakupem danego urządzenia dopytać się sprzedawcy o szczegóły związane z serwisem alkomatu.

Kiedy udać się z alkomatem do serwisu?

Oprócz okresowego serwisowania alkomatu, powinniśmy na bieżąco weryfikować jego zachowania, jakość pomiarów oraz wyświetlanie ewentualnych błędów. Do najczęstszych objawów uszkodzenia naszego urządzenia oraz potrzeby odbycia serwisu należą:

  • jeżeli wynik po wykonaniu badania osoby niespożywającej alkoholu jest inny niż 0,00‰,
  • jeżeli wynik po wykonaniu badania osoby po spożyciu alkoholu jest 0,00‰,
  • zawsze wtedy gdy nie jesteś pewien jego wskazań,
  • jeżeli podczas wykonywania testu, brak jakiejkolwiek reakcji alkomatu,
  • jeżeli wykonywano nim badania bezpośrednio po spożyciu alkoholu (zawsze należy odczekać min. 30 minut po spożyciu alkoholu),
  • jeżeli alkomat przez długi okres czasu był przechowywany w temperaturach innych niż podane są w instrukcji dla danego alkomatu,
  • jeżeli wyświetla się napis CAL, SEN,
  • jeżeli urządzenie wielokrotnie wskazało maksymalny zakres pomiaru lub go przekroczyło,
  • gdy po spożyciu alkoholu wynik trzech wykonanych badań w jednakowych odstępach czasu (15-20 minut) jest jednakowy i się nie zmienia,
  • jeżeli alkomat przez długi okres przechowywany był z materiałami zawierającymi alkohol,

Jeśli jakikolwiek z powyższych objawów dotyczy Twojego alkomatu, pamiętaj by jak najszybciej oddać go do serwisu oraz profesjonalnej kalibracji. W innym razie żaden wynik przeprowadzanego przez Ciebie badania nie będzie w żaden sposób wiarygodny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *