Magazyn-Czesci.pl

Przyczyny uszkodzenia akumulatora samochodowego

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przynajmniej raz w roku robimy przegląd auta, jednak małą wagę przykładamy do kontroli baterii samochodowej. Jest to często przyczyną poważnych awarii w najmniej spodziewanym momencie.

Rozładowany akumulator może zaskoczyć nas nie tylko podczas zimowych mrozów, ale też w czasie letnich upałów. Wysokie temperatury powodują awarię baterii samochodowej częściej niż mrozy. Wbrew pozorom, bateria samochodowa to delikatny podzespół, który w wyniku niewłaściwej eksploatacji możemy dość łatwo uszkodzić. Utrzymanie akumulatora w dobrym stanie technicznym może znacznie wydłużyć jego żywotność, a zaniedbanie znacznie go uszkodzić. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia akumulatora?

Głębokie rozładowanie

Stan, w którym akumulator praktycznie pozbawiony jest prądu. Pozostawienie baterii samochodowej w stanie głębokiego rozładowania na pewno doprowadzi do zasiarczenia ogniw i do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Najbardziej niebezpieczne jest pozostawianie rozładowanego akumulatora na mrozie. Wtedy znajdujący się w środku elektrolit może zamarznąć, rozerwać jego plastikową obudowę i wylać się na zewnątrz. Bateria w takim stanie jest już nie do uratowania.

Brak pełnego doładowania

Ciągłe niedoładowanie baterii samochodowej bardzo często występuje w pojazdach poruszających się na krótkich dystansach. Wtedy dochodzi do bardzo szybkiego spadku pojemności akumulatora i obniżenia wartości prądu rozruchowego, a co za tym idzie możliwych trudności przy jego odpaleniu. W takich przypadkach należy regularnie doładowywać swój akumulator.

Przeładowanie akumulatora

Przeciwieństwem niedoładowania jest przeładowanie akumulatora, lecz ten przypadek może być jedynie szkodliwy przy uszkodzonym regulatorze napięcia. W takiej sytuacji materiał aktywny może spłynąć z ogniw, czego skutkiem będzie nieodwracalne uszkodzenie akumulatora. Tego typu usterki nieobjęte są niestety gwarancją, lecz możemy temu zapobiec sprawdzając klarowność elektrolitu w akumulatorze.

Luźno osadzony akumulator

Nowoczesne baterie samochodowe są dość mocno narażone na wibracje i wstrząsy. Musimy zwrócić uwagę, czy nasz akumulator jest odpowiednio osadzony. W przeciwnym wypadku, jeżeli będzie poruszał się i wibrował w czasie jazdy, może dojść do uszkodzenia jednego z jego ogniw. Bateria z awarią ogniwa nie nadaje się już do użytku.   

Zabrudzony akumulator

Ważnym elementem jest także zadbanie o jego wygląd zewnętrzny. Obudowa akumulatora powinna być pozbawiona wilgoci i wszelkich zanieczyszczeń, gdyż może to doprowadzić do zwarcia powodującego szybkie rozładowanie baterii.

Niewłaściwe przechowywanie akumulatora

Bateria musi być ustawiona w poziomie. Nie należy jej przechylać i pozostawiać w takiej pozycji przez dłuższy czas, gdyż wtedy może dojść do wycieku elektrolitu.

Jak poznać, że należy wymienić akumulator?

Sprawność akumulatora należy badać regularnie. Do tego celu służą specjalne testery pozwalające zweryfikować stan naładowania, czy gęstość elektrolitu w baterii. Jednak pierwsze oznaki „kończenia się” akumulatora można dostrzec bez korzystania z aparatury pomiarowej. Wystarczy obserwować pracę rozrusznika podczas uruchamiania auta. Jeżeli jego obroty są wolniejsze oznacza to, że akumulator dostarcza za mało prądu. Ponadto objawem słabego akumulatora może być mniejsza intensywność świateł reflektorów. W takich sytuacjach nasz akumulator należy podładować, a jeśli pomaga to tylko na chwilę, trzeba pomyśleć o kupnie nowej baterii odwiedzając odpowiedni sklep z akumulatorami.

Exit mobile version